V Západných a Vysokých Tatrách je 2. stupeň lavínového nebezpečenstva.

V Západných a Vysokých Tatrách pretrváva vo vysokých polohách mierne lavínové nebezpečenstvo (2. stupeň). V Nízkych Tatrách, Veľkej a Malej Fatre pretrváva malé (1. stupeň) lavínové nebezpečenstvo. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej webovej stránke.

V dôsledku silného severozápadného a západného vetra sa hlavne na záveterných severovýchodných, východných a juhovýchodných orientáciách vytvoril snehové dosky a vankúše rôznej tvrdosti a hrúbky až pol metra. Tie sú uložené na tvrdej vrstve starého snehu. V úzkych strmých žľaboch, muldách a pod stenami je možné uvoľniť lavínu hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení. Na tienistých severných orientáciách vyšších polôh sa vo vnútri snehovej pokrývky vyskytuje nestabilná vrstva hranatozrnného snehu. V nižších polohách je snehová pokrývka nesúvislá a predchádzajúce zmeny teplôt napomohli k jej stabilizácií.

Tendencia lavínového nebezpečenstva zotrváva.

Počasie v našich pohoriach ovplyvňuje tlaková výš. Ochladzuje sa. Počas dňa sa teploty budú pohybovať od -14°C v najvyšších polohách (2600 m) do -6°C na podhorí. Prevláda severozápadný vietor, ktorý počas poobedia zoslabne. Včerajšie oteplenie spôsobilo natopenie povrchu snehovej pokrývky v polohách do 2000 m. V najvyšších polohách si povrch snehovej pokrývky udržuje stále tvrdý až ľadový charakter. Sneh z posledných snežení je rozmiestnený nerovnomerne, situovaný na záveterné orientácie. Na hrebeňoch sú vytvorené preveje. Hlavne v nižších polohách je snehová pokrývka nesúvislá.

(sita)