Rokovania s Ruskom by nemali prebiehať, kým nestiahne svoje vojská, povedal šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell vo štvrtok uviedol, že by nemali prebiehať žiadne rokovania s ruskými predstaviteľmi o budúcnosti Ukrajiny, pokiaľ Rusko zhromažďuje svoje vojská v blízkosti jej hraníc, píše agentúra AFP.

„Kroky Ruska sú súčasťou nátlaku,“ povedal Borrell novinárom pred neformálnym rokovaním šéfov diplomacií a obrany EÚ s tým, že „žiadne rokovania by sa nemali konať pod tlakom“.

Neformálne stretnutie bolo usporiadané po tom, ako pondelkové rokovania medzi ruskými a americkými diplomatmi v Ženeve nepriniesli pokrok a obe strany sa dohodli, že rozhovory budú ďalej pokračovať.

„So Spojenými štátmi sme v posledných dňoch mimoriadne dobre skoordinovaní… Boli sme ubezpečení, že bez blízkej koordinácie s Európou a bez účasti Európanov nebude o ničom rozhodnuté a nič nebude vyjednané,“ uviedol Borrell.

Šéf diplomacie EÚ zároveň uviedol, že na štvrtkovom stretnutí „nebudú prijaté nijaké rozhodnutia, pretože ide o neformálne stretnutie“.

Spojené štáty a ich spojenci obviňujú Rusko z toho, že plánuje inváziu na Ukrajinu, keďže podľa nich na hraniciach v blízkosti susednej krajiny zhromaždilo okolo 100.000 vojakov.

Tento krok Ruska vyvolal obavy, že sa budú opakovať udalosti z roku 2014, keď anektovalo polostrov Krym a na východe Ukrajiny vypuklo povstanie proruských separatistov, ktoré si vyžiadalo už vyše 13.000 obetí.

S rastúcim napätím začalo Rusko požadovať, aby NATO neprijímalo nových členov vrátane Ukrajiny, a žiada od Severoatlantickej aliancie tiež bezpečnostné záruky. V tejto súvislosti tento týždeň prebiehajú v Európe rokovania medzi predstaviteľmi Ruska, NATO a USA.

(tasr)