Člena sýrskej tajnej polície uznali v Nemecku vinným zo zločinov proti ľudskosti. Muž dostal doživotný trest odňatia slobody.

Súd v Nemecku uznal bývalého príslušníka sýrskej tajnej polície vinným zo zločinov proti ľudskosti za to, že pred desiatimi rokmi dohliadal na zneužívanie väzňov vo väznici neďaleko Damasku. Dostal doživotný trest odňatia slobody. Súdny proces v meste Koblenz bol prvý svojho druhu na svete.

Počas bezprecedentného súdneho procesu súd dospel k záveru, že Anwar Raslan bol vyšším dôstojníkom zodpovedným za neslávne väzenie 251 v meste Dúmá, kde boli zadržaní podozriví opoziční demonštranti. Podľa nemeckých prokurátorov dohliadal od apríla 2011 do septembra 2012 na „systematické a brutálne mučenie“ viac ako 4000 väzňov, ktoré viedlo k desiatkam úmrtí. Raslanovi právnici od súdu požadovali oslobodenie svojho klienta s tým, že nikdy osobne nikoho nemučil a koncom roku 2012 zbehol.

Raslana zatkli v roku 2019 v Nemecku, kde žiadal o azyl, spolu s nižšie postaveným dôstojníkom Eyadom al-Gharibom. Toho vlani súd v Koblenzi odsúdil za spolupáchateľstvo na zločinoch proti ľudskosti na štyri a pol roka väzenia.

Kľúčovou súčasťou dôkazov proti Raslanovi boli fotografie údajných obetí mučenia, ktoré prepašoval zo Sýrie bývalý policajt, ktorý používa prezývku Cézar.

Obete sýrskeho režimu a ľudskoprávne skupiny sa vyjadrili, že dúfajú, že verdikt bude prvým krokom smerom k spravodlivosti pre nespočetne veľa ľudí, ktorí nemohli podať žalobu na funkcionárov v Sýrii alebo na Medzinárodnom trestnom súde. Keďže Rusko a Čína blokovali snahy Bezpečnostnej rady OSN postúpiť prípady haagskemu tribunálu, krajiny ako Nemecko, ktoré uplatňujú zásadu univerzálnej jurisdikcie pri závažných trestných činoch, sa čoraz častejšie stávajú miestom konania takýchto súdnych procesov, tvrdia odborníci.

„Začíname vidieť ovocie odhodlaného úsilia odvážnych preživších, aktivistov a ďalších dosiahnuť spravodlivosť za strašné zverstvá v sýrskej sieti väzníc,“ vyjadrila sa Balkees Jarrah z ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch, ktorá verdikt označila za prelomový. „Ďalšie krajiny by mali nasledovať Nemecko a aktívne posilniť úsilie stíhať vážne zločiny v Sýrii,“ dodala.

Právnik Patrick Kroker z Európskeho centra pre ústavné a ľudské práva (ECCHR), ktoré zastupovalo niektoré obete, poukázal na to, že proces bol bezprecedentný a ďalšie súdy budú môcť citovať verdikt a dôkazy z neho.

Podľa konzervatívnych odhadov je počet zadržaných alebo násilne zmiznutých v Sýrii 149-tisíc ľudí. Viac ako 85 percent z nich je v rukách sýrskej vlády, uvádza monitorovacia skupina Sýrska sieť pre ľudské práva. Väčšina ľudí zmizla alebo ich zadržali krátko po pokojných protestoch v marci 2011 proti vláde prezidenta Baššára al-Asada, ktorá na ne zareagovala tvrdými krokmi. Sýrska vláda popiera, že by zadržiavala politických väzňov, podľa jej slov zadržiava opozičných teroristov.

(sita)