Vo vysokých polohách Západných a Vysokých Tatier pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo. Informuje o tom Horská záchranná služba

V Západných a Vysokých Tatrách pretrváva vo vysokých polohách mierne lavínové nebezpečenstvo (2. stupeň). V Nízkych, Veľkej a Malej Fatre a v nízkych polohách pretrváva malé (1. stupeň) lavínové nebezpečenstvo. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej webovej stránke.

Súvislá snehová pokrývka sa udržala po oteplení v stredných a vysokých polohách. Lavínovým problémom je vetrom previaty sneh, a to hlavne na S, SV a V orientáciách najvyšších polôh (nad 1 800 m), kde ho silný vietor posledných dní previeval. To môže v úzkych strmých žľaboch uvolniť lavínu, hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení. Na severných orientáciách vyšších polôh a vo vnútri snehovej pokrývky sa vyskytuje nestabilná vrstva hranatozrnného snehu. Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá.

Počasie v našich pohoriach ovplyvňuje teplý front a postupujúca tlaková výš. Teploty sa pohybujú od -12 stupňov Celzia v najvyšších polohách (2 600 m) do 0 stupňov na podhorí. Prevláda severozápadný vietor s rýchlosťou 6 až 10 metrov za sekundu, v nárazoch na najvyšších polohách do 12 metrov za sekundu . Vďaka predchádzajúcemu ochladeniu je povrch snehovej pokrývky v všetkých polohách tvrdý. Vplyvom silného vetra je nový sneh zo stredných polôh sfúkaný až do lesa alebo kosodreviny. V najvyšších polohách (nad 1 800 m), silný vietor posledných dní uložil snehové zrážky na záveterné strany pohorí (S, SV, V). Vytvoril tak vankúše a dosky rôznej tvrdosti, ktoré ležia na zľadovatenom podklade bez vzájomného previazania a na hrebeňoch sú vytvorené preveje.

(sita)