Nigéria po siedmich mesiacoch ukončila blokovanie Twitteru. Sociálnu sieť odstavili pre vymazanie príspevku prezidenta.

Nigérijská vláda v stredu oznámila, že po siedmich mesiacoch ukončila blokovanie prístupu na sociálnu sieť Twitter. V tejto najľudnatejšej africkej krajine zablokovali prístup na Twitter vlani v júni po tom, ako táto platforma vymazala príspevok nigérijského prezidenta Muhammadua Buhariho, píše agentúra AFP.

Nigérijská vláda a Twitter sa dohodli na podmienkach, na základe ktorých bude môcť táto mikroblogovacia sieť opäť poskytovať v krajine svoje služby. Spoločnosť Twitter na túto správu nigérijských úradov bezprostredne nereagovala, píše agentúra AFP.

Twitter vlani v júni vymazal príspevok, v ktorom sa nigérijský prezident vyhrážal miestnej povstaleckej skupine, ktorú  vláda obviňovala z útokov na políciu a vládne budovy. Sociálna sieť to zdôvodnila tým, že Buhari svojimi vyhrážkami porušil užívateľské podmienky Twitteru

Nigérijská vláda naopak obvinila Twitter z ignorovania vyhrážok miestneho separatistického vodcu, ktoré adresoval nigérijskej vláde.

Rozhodnutie o zablokovaní Twitteru, ktoré podľa kritikov obmedzilo slobodu prejavu v Nigérii, odsúdili viaceré ľudskoprávne organizácie, a tiež Spojené štáty a Európska únia.

(tasr)