Firmy sa pre omikron obávajú masívnych výpadkov zamestnancov. Zamestnávatelia navrhujú skrátenie doby karantény.

Zamestnávatelia na Slovensku sa pre šíriaci omikron obávajú masívnych výpadkov zamestnancov. Ako upozorňuje Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), podľa expertov môže ďalšia vlna pandémie už koncom januára spôsobiť nárazový výpadok desaťtisícov až státisícov zamestnancov v rôznych odvetviach ekonomiky. Na vládu sa preto obracajú s viacerými požiadavkami a iniciatívne začali s prípravou interných krízových scenárov.

„V podnikoch sa testuje, dodržiava sa delenie zamestnancov v rámci pracovných zmien, zamestnanci sú naďalej motivovaní k očkovaniu a dodržiavajú sa prísne hygienické opatrenia,“ uviedol tajomník RÚZ Martin Hošták. Za kľúčový rizikový faktor v tejto súvislosti však považuje nízku mieru očkovanosti v mnohých regiónoch, predovšetkým na východe Slovenska. „Väčšina zamestnávateľov sa zároveň dlhodobo potýka s akútnym nedostatkom zamestnancov, čo v kombinácii s možným masívnym nárastom pozitivity v pracovných kolektívoch môže znamenať úplné prerušenie výroby či uzatvorenie celého podniku,“ upozorňuje.

Zamestnávatelia v tejto súvislosti od vlády požadujú, aby predstavila plán na výrazné zvýšenie miery zaočkovanosti obyvateľstva. V prípade zachytenia pozitívneho zamestnanca navrhujú skrátenie doby karantény, pravidelné testovanie by si podľa nich po čase mali hradiť neočkovaní zamestnanci na vlastné náklady. „Zamestnanci majú od začiatku k dispozícii riešenie, ktoré im štát bezplatne poskytuje, a tým je očkovanie. Pokiaľ sa dobrovoľne rozhodnú ho nevyužiť, nevidíme dôvod, prečo ho majú hradiť ostatní kolegovia zo svojich daní a odvodov,“ zdôraznil prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.

(tasr)