Hlavným kritériom nového covid automatu bude podľa Lengvarského preplnenosť nemocníc. Minister vysvetlil, že variant omikron sa správa inak.

Hlavným kritériom nového COVID automatu bude preplnenosť nemocníc. Povedal to v utorkovej diskusnej relácii Na telo Plus s Michalom Kovačičom minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ministerstvo zdravotníctva SR v súvislosti s nastupujúcou vlnou pandémie ochorenia COVID-19 pripravuje takzvané núdzové zdravotnícke opatrenia. Minister vysvetlil, že variant omikron sa správa inak. Rezort sleduje rýchly nárast infekcií, avšak infikovaní ľudia neplnia nemocnice. Preto bude jedným z hlavných sledovaných faktorov práve obsadenosť nemocníc.

Ak vláda na stredajšom rokovaní schváli zmeny, ktoré Lengvarský navrhuje, COVID automat sa po novom bude volať COVID manuál. Dôvodom je, že slovo automat evokuje určité stupne, ktoré sa dajú dosiahnuť, avšak nový manuál má stanoviť celkové pravidlá, ktorými sa budú regionálni hygienici riadiť. V novom návrhu je zadefinovaný aj pojem režim OP+, ktorý budú mať tí ľudia, ktorí sú zaočkovaní troma dávkami vakcíny, respektíve dvoma dávkami a v určitom časovom horizonte prekonali ochorenie COVID-19.

(sita)