Človeku prvýkrát transplantovali prasacie srdce. Operácia je nádejou pre mnohých čakateľov na výmenu orgánu.

David Bennett, 57-ročný Američan, má za sebou ako prvý človek úspešnú transplantáciu srdca z prasaťa. Informovala o tom televízia BBC. Zatiaľ je po prevratnej a  sedem hodín trvajúcej operácii v poriadku.

Bennett nemal nárok na transplantáciu, čo sa stáva, keď je pacient chorý alebo veľmi starý. Rozhodol sa teda pre zvierací orgán a lekári dostali od regulačných úradov v USA potrebné povolenie. „Buď by som išiel na túto transplantáciu, alebo by som zomrel,“ povedal deň pred zákrokom Bennett.

Transplantácia bola možná vďaka pokročilému výskumu. Použili srdce z geneticky modifikovaného prasaťa. Deaktivovali mu niekoľko génov, ktoré by mohli spôsobiť, že ľudské telo orgán odmietne.

Prasa je geneticky človeku pomerne blízke a časti orgánov sa už v minulosti v medicíne použili. V New Yorku vlani transplantovali človeku prasaciu obličku, ale s tým, že pacient bol aj tak v kóme.

Chirurg Bartley Griffith povedal, že operácia ľudstvo „priblížila k vyriešeniu problému nedostatku orgánov“. Len v USA zomrie denne 17 ľudí zaradených na zoznam čakateľov na transplantáciu orgánov, ktorí sa operácie nedožili.

Foto: Vedci pri transplantácii prasacej obličky, New York, 2021. TASR/AP

(haj)