Rozhovory o jadrovej dohode s Iránom sa blížia k dobrému dohovoru, uviedol tamojší minister zahraničných vecí.

Rozhovory medzi Teheránom a svetovými veľmocami o oživení tzv. jadrovej dohody z roku 2015 sa približujú k „dobrej dohode“. Jej skoré dosiahnutie však bude záležať na ostatných účastníkoch, uviedol v nedeľu iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján.

„Iniciatívy iránskej strany a rokovania, ktoré sa uskutočnili, nás dostali na správnu cestu,“ uviedol minister podľa štátnej tlačovej agentúry IRNA.

Rokovania o jadrovej dohode sa obnovili koncom novembra minulého roka po tom, ako ich v júni prerušili v súvislosti so zvolením novej ultrakonzervatívnej vlády v Iráne, pripomína v správe agentúra AFP.

Dohoda ponúkla islamskej republike zmiernenie sankcií výmenou za obmedzenie jej nukleárneho programu. V roku 2018 však USA za vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa od jadrovej dohody odstúpili a znova zaviedli voči Iránu prísne sankcie, na čo Teherán reagoval postupným obmedzovaním plnenia svojich záväzkov.

Amír Abdollahján uviedol, že Irán sa nesnaží rokovania „naťahovať“. Je však „dôležité, aby sme bránili práva a záujmy našej krajiny“, zdôraznil.

Na rozdiel od ostatných strán dohody – Británie, Francúzska, Nemecka, Ruska a Číny – sa Spojené štáty na nových rozhovoroch zúčastňujú len nepriamo.

Teherán tento týždeň uviedol, že pred ďalšími rokovaniami vo Viedni zaznamenal nový „zmysel pre realitu“ zo strany veľmocí.

Šéf iránskej diplomacie sa v nedeľu vyjadril podobne. „Včera hralo Francúzsko úlohu zlého policajta, no dnes sa správa rozumne. Americká strana mala včera neprijateľné požiadavky, no dnes sa domnievame, že sa prispôsobila skutočnostiam,“ vyhlásil minister. „Dobrá dohoda je napokon dohodou, ktorá uspokojí všetky strany,“ dodal.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian v piatok uviedol, že rokovania napredujú „celkom pozitívnou cestou“. Zdôraznil však naliehavosť doviesť ich k rýchlemu záveru.

(tasr)