Alžírsky súd odsúdil v nedeľu opozičného politika na dva roky odňatia slobody za viaceré obvinenia vrátane urážky prezidenta, uviedla tamojšia skupina brániaca práva zadržiavaných (CNLD). Informovala o tom agentúra AFP. Príslušníka ľavicového Demokratického a sociálneho hnutia Fethiho Gharesa zadržali alžírske bezpečnostné zložky vlani v júni, pričom zároveň prehľadali jeho dom.

Súd vymeral 47-ročnému Gharesovi trest „dvoch rokov väzenia a pokutu 200.000 dinárov (1262 eur),“ priblížila CNLD. Alžírska justícia obžalovala Gharesa z urážania prezidenta krajiny Abdala Madžída Tabbúna a „šírenia informácií, ktoré by mohli poškodiť národnú jednotu“ a verejný poriadok, dodala CNLD.

Očakáva sa, že Ghares sa voči rozhodnutiu súdu odvolá. Tento odsúdený člen alžírskej ľavicovej opozície sa v roku 2019 pridal k protestnému hnutiu Hirak, ktoré organizovalo masové demonštrácie proti dlhoročnému prezidentovi Abdalovi Azízovi Buteflikovi, čo viedlo k jeho odstúpeniu v apríli 2019, pripomína AFP. Hnutie Hirak sa však po dosiahnutí svojho cieľa nerozpadlo a naďalej vyzýva na reformy alžírskeho politického systému. V alžírskych väzniciach sa v súčasnosti nachádza viac ako 200 ľudí spájaných s týmto hnutím, tvrdí CNLD.

(tasr)