Rusko v nedeľu vyhlásilo, že na rozhovoroch o Ukrajine a bezpečnosti v Európe vylučuje akékoľvek ústupky Spojeným štátom a je rozčarované z doterajších signálov prichádzajúcich z USA. „Nebudeme súhlasiť s nijakými ústupkami. To je úplne vylúčené,“ povedal ruským tlačovým agentúram pred svojimi blížiacimi sa ženevskými rokovaniami námestník šéfa ruskej diplomacie Sergej Riabkov.

„Sme sklamaní zo signálov, ktoré v posledných niekoľkých dňoch prichádzajú z Washingtonu, ale aj z Bruselu,“ konštatoval Riabkov. Rozhovory na najvyššej úrovni medzi Ruskom a Spojenými štátmi majú odštartovať týždeň diplomacie, v rámci ktorého sa ruskí činitelia stretnú s predstaviteľmi NATO a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európu (OBSE). Spojené štáty sa pritom svojich európskych spojencov snažia uistiť, že na rokovaniach s Ruskom nebude Washington vedľajším hráčom, analyzuje agentúra AFP.

Rusko začalo koncom vlaňajška rozmiestňovať pri ukrajinských hraniciach desiatky tisíc svojich vojakov a žiada záruky, že Severoatlantická aliancia sa už nebude ďalej rozširovať smerom na východ. Kremeľ trvá na tom, že NATO nesmie nikdy poskytnúť Ukrajine členstvo, akokoľvek sa o to táto bývalá sovietska republika snaží.

Spojené štáty, ktoré má na rokovaniach v Ženeve zastupovať námestníčka ministra zahraničných vecí Wendy Shermanová, síce súhlasili, že na rozhovoroch v Ženeve sa zúčastnia, dávajú však jasne najavo, že mnoho z návrhov, z ktorými prichádza Moskva, nemá šancu prejsť, komentuje AFP. Ženevské rokovania sa podľa pôvodného plánu majú začať v pondelok, podľa komuniké Štátneho departmentu má mať však Shermanová ešte predtým v nedeľu pracovnú večeru s Riabkovom.

(tasr)