Matovič: Ak Boris Kollár zvolá okrúhly stôl so šéfmi parlamentných strán o téme referenda o skrátení volebného obdobia, nezúčastním sa. V diskusnej relácii TA3 V politike predseda OĽaNO tiež povedal, že rozprávať sa „so zástupcami mafie o tom, ako umožniť skorší návrat mafie k moci“ mu pripadá „úplne mimo misy“, argumentoval tiež postojom OĽANO k referendu o skrátení volebného obdobia.

„My sme v našom volebnom programe uviedli, že sa zasadzujeme o zjednodušenie a zefektívnenie systému referenda. Zároveň sme proti referendu o predčasných voľbách,“ povedal a vysvetlil to tým, že možnosť konania referenda o skrátení volebného obdobia môže zhatiť úsilie akejkoľvek vlády prijať potrebné reformy.

V prípade plánovej dohody o obrannej spolupráci medzi SR a USA uviedol, že je „dobré, čo prebieha“, myslí si, že verejná diskusia o zmluve sa mohla začať už skôr. „Sám mám otázky, budem naďalej sledovať túto diskusiu a hlavne musí to byť odborná otázka,“ zdôraznil. Vyhlásenia  opozície o hrozbách, ktoré dohoda predstavuje pre suverenitu SR, považuje Matovič za falošné, upozornil, že o uzatvorení zmluvy sa rokovalo aj počas vlády súčasných lídrov opozície.

V prípade avizovaného čiastočného otvorenia kultúry od pondelka (10. 1.) si líder OĽANO myslí, že je to chyba. Zopakoval v tejto súvislosti svoje varovanie pred šírením omikronu. Neotvoril by preto od pondelka ani školy. Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO) má i napriek veľkej kritike kultúrnej obce naďalej jeho dôveru. „Vždy sa snaží vybojovať pre kultúru maximum, konzílium odborníkov však v súvislosti s epidemiologickou situáciou tlmí jej snahy,“ deklaroval.

V diskusii opakovane kritizoval Richarda Sulíka i SaS za prieky v koalícii a takisto prezidentku Zuzanu Čaputovú za spochybňovanie autority premiéra Eduarda Hegera i vlády pod vedením OĽANO, za ktorým vidí politické preferencie hlavy štátu.

(tasr)