Sever Pakistanu zasiahla snežná fujavica. O život prišlo 16 ľudí a zasahuje aj armáda. Najmenej 16 ľudí zahynulo v severnom Pakistane v snežnej fujavici, v dôsledku ktorej zostali uväznení vo svojich autách, keď sa spolu s tisícmi ďalších turistov tlačili na cestách vedúcich do výletného mesta Marí, ležiaceho na úbočí rovnomenného kopca. Píše o tom agentúra AFP s odvolaním sa na sobotné oznámenie pakistanského ministra vnútra Šajcha Rašída Ahmada.

Na pomoc ľuďom zasiahnutým výčinmi počasia musela prísť aj zmobilizovaná armáda, ktorá zároveň začala čistiť cestné komunikácie od napadaného a naviateho snehu. Minister vo svojom videoposolstve spresnil, že v autách zostalo uväznených najmenej 16–19 ľudí.

Malebné mesto Marí navštívilo v uplynulých niekoľkých dňoch obrovské množstvo turistov – odhaduje sa, že tam za ten čas prišlo až 100-tisíc osobných automobilov – zvedavých na nezvyčajne silné sneženie, ktoré aktuálne zasiahlo túto časť pakistanského severu. Polícia priebežne upozorňuje na dopravné zápchy na všetkých cestách vedúcich do tohto mesta i z neho.

Marí leží zhruba 70 kilometrov severovýchodne od pakistanskej metropoly Islamabad, ktorej obyvatelia doň chodia s obľubou na krátke výlety. Vedenie pakistanskej provincie Pandžáb vyhlásilo okolitú horskú oblasť za nebezpečnú a vyzvalo občanov, aby ju momentálne dočasne nenavštevovali.

(tasr, min)