V Alma-Ate zadržali vyše sto účastníkov „teroristických útokov“.

Viac ako sto účastníkov „teroristických útokov“ zadržala kazašská polícia v rámci špeciálnej operácie v meste Alma-Ata. Informovala o tom v piatok televízna stanica Chabar-24 s odvolaním sa na miestnu políciu.

Podľa almaatského oddelenia štátnej polície muži zákona zadržali vyše sto „účastníkov teroristických akcií a zaisťujú zbrane v rôznych častiach mesta“.

Tlačová agentúra TASS uviedla, že 2. januára vypukli vo viacerých kazašských mestách protesty, ktoré o niekoľko dní neskôr prerástli do masových nepokojov a útokov na vládne budovy. Tisíce ľudí utrpeli zranenia a hlásené boli aj obete na životoch.

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev požiadal o pomoc Organizáciu zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), ktorá už nasadila v Kazachstane svoje mierové sily.

Podľa kazašských úradov bol v piatok ráno obnovený zákon a poriadok vo všetkých regiónoch krajiny. Situácia v meste Alma-Ata je však stále veľmi napätá.

Protesty boli namierené proti vysokým cenám pohonných látok – konkrétne skvapalneného ropného plynu (LPG). V stredu bola odvolaná vláda. V krajine platí výnimočný stav.

(tasr)