Putin hovoril o situácii v Kazachstane s lídrami krajín postsovietskej Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti.

Ruský prezident Vladimir Putin viedol vo štvrtok a piatok s lídrami členských krajín Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) niekoľko telefonických rozhovorov o situácii v Kazachstane. Spojil sa aj s prezidentom tejto krajiny Kasymom-Žomartom Tokajevom. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na hovorcu ruského prezidenta Dmitrija Peskova.

Putin podľa Peskova hovoril s kirgizským prezidentom Sadyrom Žaparovom, bieloruským lídrom Alexandrom Lukašenskom, prezidentom Tadžikistanu Emomalim Rachmonom i s arménskym premiérom Nikolom Pašinjanom.

Putin sa opakovanie spojil i s Tokajevom. „Hovorili o situácii v Kazachstane i spoločných krokoch v rámci mandátu ODKB s cieľom bojovať proti medzinárodnému terorizmu a zaistiť poriadok a bezpečnosť obyvateľov Kazachstanu,“ povedal Peskov.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu podľa Peskova prezidenta Putina o pôsobení mierových síl ODKB v Kazachstane informuje od začiatku ich nasadenia. Vyslanie týchto síl vo štvrtok oznámil Pašinjan. Arménsko je tento rok predsedníckou krajinou v Rade kolektívnej bezpečnosti (SKB) ODKB.

V Kazachstane 2. januára prepukli protesty proti vysokým cenám pohonných látok – konkrétne skvapalneného ropného plynu (LPG). V dňoch 4. a 5. januára došlo v meste Alma-Ata k zrážkam demonštrantov s bezpečnostnými silami, ktoré si vyžiadali obete na životoch a zranených. V stredu bola odvolaná vláda. V krajine platí výnimočný stav.

(tasr)