WHO hlási rekordný týždenný nárast prípadov covidu, počet úmrtí klesol.

Vo svete v poslednom týždni zaznamenali rekordných 9,5 milióna prípadov nákazy koronavírusom, čo je oproti týždňu predtým nárast o 71 percent. Oznámila to vo štvrtok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá takého zvýšenie označila za „cunami“ v čase šírenia nového variantu omikron. Počet úmrtí však klesol, informovala agentúra AP.

„Minulý týždeň bol hlásený dosiaľ najvyšší počet prípadov COVID-19 počas pandémie,“ uviedol generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Skutočné počty sú však podľa zdravotníckej agentúry OSN vyššie vzhľadom na obmedzené testovanie a oneskorenie údajov z obdobia koncoročných sviatkov.

WHO v najnovšej týždennej správe o pandémii uviedla, že vo svete bolo od 27. decembra do 2. januára potvrdených 9.520.488 nových prípadov infekcie a 41.178 ďalších úmrtí. Predchádzajúci týždeň zomrelo v súvislosti s covidom 44.680 ľudí. Celková bilancia pandémie sa zvýšila na 289 miliónov prípadov nákazy a 5,4 milióna úmrtí, píše agentúra DPA.

Nárast prípadov nákazy v uplynulom týždni bol podľa WHO nerovnomerný – pokým v Severnej a Južnej Amerike sa ich počet zdvojnásobil, v Afrike však zvýšil len o sedem percent. Európa zaznamenala nárast o 65 percent.

Hoci variant omikron sa zdá menej závažný než dosiaľ dominantný variant delta, najmä u zaočkovaných ľudí, šéf WHO upozornil: „Neznamená to, že by mal byť kategorizovaný ako mierny. Omikron rovnako ako predošlé varianty dostáva ľudí do nemocníc a zabíja ich.“

„Táto cunami prípadov je taká obrovská a rýchla, že zaplavuje zdravotnícke systémy po celom svete,“ dodal Tedros na pravidelnom tlačovom brífingu.

Riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Michael Ryan uviedol, že dohady o omikrone ako poslednom variante spôsobujúcom pandémiu sú „zbožné želanie“.

Predstavitelia WHO súčasne zdôraznili, že všetci ľudia sú aj jednotlivo schopní ovplyvniť vývoj pandémie a počet infikovaných tým, že budú dodržiavať jednoduché kroky, ako sú odstup od ľudí z iných domácností, správne nosenie rúšok či vetranie miestností, kde sa nachádzajú.

(tasr)