Druhý lavínový stupeň platí len vo vysokých polohách Tatier. V Nízkych Tatrách, Veľkej a Malej Fatre a v nízkych polohách hôr je malá lavínová hrozba.

Vo vysokých polohách Západných a Vysokých Tatier platí vo štvrtok mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Nízkych Tatrách, Veľkej a Malej Fatre a v nízkych polohách hôr je malá lavínová hrozba, prvý stupeň. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

„Oteplenie predchádzajúcich dní spôsobilo masívny úbytok snehovej pokrývky, ktorá následne zamrzla. Súvislá snehová pokrývka sa udržala v stredných a vysokých polohách. Za posledných 24 hodín pribudlo v najvyšších polohách do piatich centimetrov nového snehu,“ priblížil Buliak.

Lavínovým problémom je podľa jeho slov najmä vetrom previaty sneh na východných orientáciách najvyšších polôh. Tam je možné v úzkych a strmých žľaboch uvoľniť lavínu pri veľkom dodatočnom zaťažení. Spontánne lavíny Buliak nepredpokladá.

Do horských oblastí Slovenska prúdi medzi dvoma tlakovými útvarmi studený vzduch, čo prinieslo ochladenie. Teploty sa pohybujú od mínus 14 v najvyšších polohách do mínus štyroch stupňov Celzia na podhorí. Na hrebeňoch ojedinele fúka vietor s rýchlosťou v nárazoch do 72 kilometrov za hodinu.

(tasr)