Americká lietadlová loď po prvý raz vyplávala pod velením ženy, ktorá na USS Abraham Lincoln slúžila predtým ako dôstojníčka.

Americká lietadlová loď USS Abraham Lincoln na atómový pohon vyplávala tento týždeň z prístavu v San Diegu pod velením kapitánky Amy Bauernschmidtovej. V dejinách vojenského námorníctva USA ide o prvý prípad, keď lietadlovú loď vedie žena, informovala v stredu tlačová agentúra AP.

Bauernschmidtová oficiálne prevzala velenie nad týmto plavidlom triedy Nimitz už vlani v auguste, operačného nasadenia sa dočkala až v prvých dňoch tohto roka. Na USS Abraham Lincoln slúžila predtým ako dôstojníčka. Lietadlová loď vyplávala v pondelok ako súčasť útočnej skupiny na misiu do Indo-Pacifiku.

Bauernschmidtová (51) je absolventkou Námornej akadémie Spojených štátov (USNA) a armádneho vzdelávacieho inštitútu Naval War College. Kariéru začala ako vojenská pilotka vrtuľníkov, na konte má viac než 3000 letových hodín. Do októbra 2020 velila na výsadkovom a transportnom plavidle USS San Diego.

Lietadlová loď USS Abraham Lincoln je v aktívnej službe od roku 1989. Vo výzbroji má 90 lietadiel a vrtuľníkov. Posádku tvorí 3200 námorníkov a 2480 príslušníkov leteckého personálu. Jej súčasným domovským prístavom je kalifornské San Diego. Plavidlo má dĺžku 333 metrov, šírku 77 metrov a plný výtlak 105.670 ton.

Prvými ženami, ktoré slúžili v amerických námorných silách, boli na začiatku 20. storočia zdravotné sestry. K rozsiahlemu nasadeniu žien v týchto zložkách došlo počas druhej svetovej vojny. Vojenské námorníctvo USA prijalo svoju prvú pilotku v roku 1974. Ženy boli prvýkrát pridelené na bojovú loď v roku 1994.

(tasr)