Taiwan sľubuje investície v Litve. Pobaltská krajina čelí ekonomickému tlaku zo strany Číny.

Taiwan vytvára investičný fond a plánuje ďalšie opatrenia s cieľom pomôcť Litve. Tá čelí výraznému ekonomickému tlaku zo strany Číny preto, že dovolila Taiwanu otvoriť zastupiteľskú kanceláriu vo Vilniuse. „Fond v sume 200 miliónov dolárov sa použije na investície do litovskej ekonomiky a na pomoc firmám, predovšetkým v oblasti polovodičov, biotechnológií a v iných kľúčových odvetviach,“ povedal v stredu novinárom v litovskom hlavnom meste Eric Chuang, zástupca taiwanskej misie v Litve.

Taiwanskú misiu, fakticky veľvyslanectvo, v Litve otvorili v novembri. Litva plánuje v neskoršej časti tohto roka otvoriť na Taiwane svoje obchodné zastupiteľstvo. To nahnevalo Čínu, ktorá odvolala svojho veľvyslanca z Vilniusu a vykázala litovského veľvyslanca z Pekingu. Litva pre tento spor zatvorila svoju ambasádu v Číne.

Taiwan uviedol, že je pripravený pomôcť Litve nahradiť obchod, keďže litovské tovary nemôžu smerovať do Číny. Litovský prezident Gitanas Nauseda v utorok vyjadril ľútosť nad tým, že otvorenie taiwanskej misie s ním nikto neprebral. Nepovedal však, že s otvorením taiwanskej misie v Litve nesúhlasí.

(sita)