Pravoslávni veriaci začínajú sláviť Vianoce na sviatok Troch kráľov. Väčšina ich na Slovensku žije na východe republiky.

Väčšina pravoslávnych veriacich, ktorí sa pridržiavajú juliánskeho kalendára, oslávi Vianoce na sviatok Troch kráľov, teda 6. januára, ktorý je pre nich Štedrým dňom. Väčšina pravoslávnych veriacich žije na východe republiky. Administratívne sa pravoslávna cirkev delí na dve eparchie, a to prešovskú a michalovskú. S migráciou obyvateľstva vznikli aj mnohé cirkevné obce na strednom a západnom Slovensku.

Pravoslávni veriaci nemávajú tradičnú polnočnú svätú omšu. Veľké „povečerie“ sa môže slúžiť aj skôr, podľa zvykov vo farnosti. Pravoslávni veriaci na Štedrý deň dodržiavajú prísny pôst bez mäsa a mliečnych výrobkov. Na večeru sa podávajú oplátky, ovocie, zemiaky, fazuľa, kapustnica s hubami bez klobásy, na stole by nemal chýbať med a cesnak, v niektorých regiónoch jedia aj rybu. Po Štedrom dni, teda 7. januára, slávia pravoslávni sviatok narodenia Spasiteľa, nasleduje sviatok Zbor presvätej Bohorodičky a 9. januára si pripomínajú prvého mučeníka Štefana.

(sita)