Protesty v Kazachstane sa stupňujú, demonštranti podpálili rezidenciu prezidenta. Polícia na nich strieľala.

Demonštranti v najväčšom kazašskom meste Almaty v stredu vtrhli do prezidentskej rezidencie a kancelárie starostu. Podľa najnovších správ spôsobili požiar v oboch budovách. Polícia v rezidencii prezidenta strieľala na niektorých demonštrantov.

V Kazachstane sa vystupňovali protesty proti zvyšovaniu cien pohonných hmôt a prerástli do násilností. Prezident Kasym-Žomart Tokajev dokonca vyhlásil v niektorých častiach krajiny dvojtýždňový výnimočný stav.

Vláda v reakcii na nepokoje rezignovala a prezident prisľúbil, že prijme tvrdé opatrenia na ich potlačenie. Podľa organizácie NetBlocks, ktorá monitoruje kybernetickú bezpečnosť, nastal v Kazachstane výpadok internetu.

Demonštrácie sa v Kazachstane začali po tom, čo úrady v krajine bohatej na ropu zrušili cenové limity na skvapalnený plyn používaný v automobiloch, čo spôsobilo prudký nárast cien.

Prezident v utorok večer prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter uviedol, že úrady obnovia nižšie ceny pohonných hmôt, „aby v krajine zabezpečili stabilitu“.

Prejavy nesúhlasu a protesty sú v Kazachstane, ktorý vyhlásil nezávislosť v roku 1991, vzácne. V roku 2011 sa stalo dejiskom smrteľných nepokojov mesto Žanaozen v provincii Mangistau, kde pri policajnom zásahu proti demonštrácii za lepšie platové a pracovné podmienky zahynulo najmenej 14 pracovníkov ropného priemyslu. Mesto bolo aj jedným z hlavných centier najnovších nepokojov.

(sita)