Objavili sa nové príznaky covidu, ktoré spôsobuje najmä variant omikron. Podľa amerických expertov môžu byť pery, pokožka alebo nechty sfarbené do siva, píše portál Markízy tvnoviny.sk.

„Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) pridalo na zoznam príznakov koronavírusu tri nové symptómy. Spôsobovať by ich mal predovšetkým variant omikron, ktorý momentálne sužuje väčšinu západných štátov. Objaviť sa ale môžu aj u ľudí nakazených inými mutáciami covidu. Pery, pleť, pokožka alebo nechty sfarbené do šeda sú podľa amerických expertov možné príznaky koronavírusu. CDC ich eviduje na svojom zozname symptómov, na základe ktorých majú lekári svojich pacientov začať na COVID-19 liečiť,“ informujú TV noviny.

„Sivá trojica“ sa má navyše týkať predovšetkým variantu omikron, upozornil britský portál Daily Mail. Tá už v ostrovnom kráľovstve drvivo prevláda, infikovaných je tam okolo dvoch a pol milióna ľudí.

„Ak sa u vás objaví akýkoľvek z týchto príznakov, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc,“ nabáda CDC. Zašednuté pery, koža a nechty sa odborne nazývajú cyanóza a značia nedostatok kyslíka v krvi či závažný problém s fungovaním krvného obehu. Môže súvisieť aj s vážnymi problémami vrátane astmy, zápalu pľúc alebo srdcových chorôb, pripomínajú TV noviny.

(fan)