Stoltenberg zvolal zasadnutie Rady NATO-Rusko. Bruselskému zasadnutiu budú predchádzať rokovania medzi ruskými a americkými predstaviteľmi v Ženeve.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg zvolal na 12. januára zasadnutie Rady NATO-Rusko. Veľvyslanci členských krajín Aliancie a zástupcovia Ruska majú rokovať o napätí v súvislosti so zvýšenou prítomnosťou ruských vojakov pri hraniciach s Ukrajinou, informovali v utorok agentúry TASS a Reuters.

Moskva má podľa slov nemenovaného predstaviteľa NATO pre TASS „zvážiť obavy, ktoré má NATO v dôsledku krokov Ruska“.

Reuters pripomína, že bruselskému zasadnutiu rady 12. januára budú predchádzať rokovania medzi ruskými a americkými predstaviteľmi v Ženeve 10. januára. Moskva žiada právne záväzné záruky, že NATO sa nebude rozširovať ďalej na východ a prestane vojensky spolupracovať s Ukrajinou a Gruzínskom.

Severoatlantická aliancia už niekoľko týždňov upozorňuje na hromadenie desaťtisícov ruských vojakov neďaleko hraníc s Ukrajinou. Moskvu zároveň vystríha pred prípadnou inváziou na Ukrajinu. Rusko však plány vojenského zásahu na Ukrajine popiera a namiesto toho obviňuje Kyjev, že rozmiestňuje svoje sily v blízkostí území na východe Ukrajiny, ktoré ovládajú proruskí separatisti.

(tasr)