Talianska polícia preveruje telefonické hovory zosnulého maďarského spisovateľa. Vyšetrujú jeho prípadné predávkovanie drogami.

Talianska polícia preveruje telefonické hovory maďarského spisovateľa Gergelya Homonnayho, ktorý bol liberálnym politickým aktivistom a kritikom vlády Viktora Orbána a ktorý zomrel na Nový rok v rímskom privátnom klube.

Spravodajský server hvg.hu s odvolaním sa na talianske noviny La Repubblica v pondelok uviedol, že policajti v osobných veciach spisovateľa v šatni klubu našli doposiaľ neidentifikovaný prášok i kvapalinu drogového charakteru, pričom nie je vylúčené, že majú súvislosť s jeho úmrtím. Nemenovaní členovia klubu pre denník uviedli, že Maďar často užíval drogu GHB (kyselinu gama-hydroxymaslovú).

Aktuálne správy talianskych médií hovoria o tom, že Homonnay pri príchode privolaných záchranárov ešte žil, dýchal len s ťažkosťami, avšak bol už v bezvedomí. Pokus oživiť ho nebol úspešný.

Polícia vyšetruje prípadné predávkovanie drogami zosnulého, ale preveruje aj jeho telefonické hovory a textové správy, aby zistila, s kým komunikoval a s kým sa stretol v posledných hodinách svojho života.

Podľa denníka Corriere della Sera sa prípadom zaoberá aj talianska prokuratúra, ktorá vyšetruje kauzu ako „úmrtie spôsobené iným trestným činom“. Prokuratúra zisťuje, od koho dostala obeť nájdené omamné látky.

Homonnay zomrel vo veku 46 rokov. Na Nový rok okolo 13.00 h ho našli na toaletách tureckých kúpeľov súkromného klubu Bananon v Ríme. Podľa zatiaľ nepotvrdených informácií zomrel na zastavenie srdca.

Talianska polícia nenašla dôkazy naznačujúce cudzie zavinenie úmrtia spisovateľa, avšak v jeho osobných veciach v šatni objavila podozrivý biely prášok a tekutinu.

Podľa spravodajského servera Telex.hu sa Homonnay do politiky zapojil ako aktivista opozičnej strany Demokratická koalícia (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya po parlamentných voľbách z apríla 2018 a bol jedným z hlavných organizátorov vtedajších demonštrácií proti Orbánovej vláde. Pre osočovanie ministerky pre rodinu Katalin Novákovej ho právoplatne odsúdil súd s podmienkou na jeden rok a musel zaplatiť súdne trovy.

Spisovateľ, ktorý absolvoval Filozofickú fakultu Segedínskej univerzity, pôsobil aj ako prekladateľ, pedagóg na gymnáziu i žurnalista, žil v poslednom čase v Ríme. V uplynulých dňoch na Facebooku ostro kritizoval nielen Novákovú, ale aj ministerku spravodlivosti Judit Vargovú.

(tasr)