Polícia v Amsterdame rozohnala nepovolený protest proti pandemickým opatreniam, na ktorom sa zúčastnilo zhruba 10-tisíc ľudí.

Protestné zhromaždenie sa konalo pred národným múzeom Rijksmuseum v centre mesta. Niektorí z demonštrantov mali na sebe biele kombinézy a masky na tvárach. Účastníci zhromaždenia niesli transparenty s nápismi, ktoré požadovali ukončenie „represií a kontroly obyvateľstva.

Väčšina demonštrantov podľa správ miestnych médií uposlúchla výzvu polície a námestie pred zmieneným múzeom opustila. Mnohí zo zhromaždených sa však následne presunuli do iných ulíc v centre mesta či neďalekého parku. Do okolia zmieneného námestia boli nasadené stovky príslušníkov poriadkovej polície a v pripravené bolo aj vodné delo.

V Holandsku v súčasnosti platí prísny lockdown, ktorý by mal trvať prinajmenšom do polovice januára. V súlade s ním sú zatvorené všetky obchody poskytujúce iné než nevyhnutné tovary, rovnako ako aj reštaurácie, bary či kultúrne inštitúcie ako múzeá, divadlá či kiná. Lockdown vláda zaviedla z dôvodu rýchleho šírenia vysokonákazlivého koronavírusového variantu omikron, ktorý je momentálne v krajine dominantným. Miera infekčnosti tam v posledných týždňoch už postupne klesá, pričom za ostatný týždeň pripadá na 100- tisíc obyvateľov len 85,55 prípadov nákazy.

(tasr)

Foto: tasr/ap