V pondelok má pokračovať hlavné pojednávanie s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomírom Arpášom.

Naposledy sa pojednávalo v novembri 2021, vypočúvaní boli predvolaní svedkovia a čítali sa listinné dôkazy. Arpáša na sklonku decembra prepustili z väzby na slobodu. Je spoločne s ďalšími osobami obžalovaný z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločinu podplácania. Obvinení boli v rámci policajnej akcie Babylon, pri ktorej Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala dovedna päť osôb.

Arpáš mal spolu s ďalšími osobami podľa obžaloby vydierať majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa. Od podnikateľa mali obžalovaní žiadať úplatky výmenou za to, že polícia nebude vyšetrovať podozrenia v jeho firmách. Podľa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) mali fungovať ako organizovaná skupina. V prípade preukázania viny je najprísnejšou sadzbou pre obžalovaných trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov až doživotie. Poškodená strana si v rámci súdneho konania uplatňuje náhradu škody voči obžalovaným vo výške 1.750.000 eur.

(tasr, mic)