V Tatrách a Malej Fatre platí mierne lavínové nebezpečenstvo.

V Nízkych, Vysokých, Západných Tatrách a Malej Fatre platí v nedeľu od výšky 1500 m. n. m. mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo Veľkej Fatre a nízkych polohách platí malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Po sobotňajšom daždi sa veľká časť snehovej pokrývky v horách roztopila. „V stredných polohách sa sneh ešte udržal a vo vysokých polohách nad 2100 m. n. m. dokonca snežilo. Za posledných 24 hodín pribudlo do 10 centimetrov nového snehu. Lavínovým problémom zostáva aj naďalej mokrý sneh na všetkých orientáciách. Najmä v polohách pod 1700 m. n. m., kde teplé počasie s kladnými teplotami bude pokračovať aj dnes,“ upozornil Krajčí.

Dažďové zrážky s výrazným oteplením spôsobili, že sneh sa premočil aj v polohách do 2000 m. n. m. „Voda z topenia a dažďa spôsobuje, že sneh stráca súdržnosť. Vo vysokých polohách nad 2000 m. n. m. je teplota pod bodom mrazu a objavilo sa tam aj sneženie. Celkovo ale snehová pokrývka výrazne poklesla, miestami až o 30 cm za deň,“ dodal Krajčí. Na horách je v nedeľu prevažne polooblačno, na podhorí je hmla. Teplota sa pohybuje od mínus jedného stupňa Celzia (na Lomnickom štíte) do plus siedmich stupňov Celzia na podhorí. Fúka severozápadný vietor s rýchlosťou dva až tri m/s, v nárazoch do 10 m/s.

(tasr)