Štátny tajomník maďarského rezortu spravodlivosti čelí podozreniu z korupcie. Mal zneužiť dozornú, úradnú a riadiacu právomoc.

Štátny tajomník maďarského ministerstva spravodlivosti Pál Völner, ktorý je poslancom parlamentu za vládnucu stranu Fidesz, čelí podozreniu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Informoval o tom v utorok spravodajský server telex.hu s odvolaním sa na správu generálnej prokuratúry.

Podľa prokuratúry sa v rámci vyšetrovania Ústrednej vyšetrovacej prokuratúry objavilo opodstatnené podozrenie, že Völner dostával pravidelne dlhšiu dobu sumu vo výške dvoch až piatich miliónov forintov (od 5488 do 13.720 eur) od predsedu Zboru maďarských súdnych exekútorov za vybavovanie konkrétnych prípadov, pričom zneužil dozornú, úradnú a riadiacu právomoc.

Generálna prokuratúra iniciovala proces zbavenia Völnera poslaneckej imunity. V celom prípade, ktorý sa týka podozrenia z organizovaného trestného činu, je v súčasnosti 12 podozrivých, z nich ôsmi sú exekútori a jeden zástupca exekútora. Šesť podozrivých bolo vzatých do väzby, jeden je pod vyšetrovacím dozorom.

(tasr)