Kým Nemecko a Rakúsko plánujú povinné očkovanie, Taliani ho nepovažujú za potrebné. Stavili na covidpasy, ktoré dôkladne vynucujú. Záujem o očkovanie sa tým prudko zvýšil, píše Juraj Hajko v Štandarde.

„Povinné očkovanie v súčasnosti nepotrebujeme. Darí sa nám lepšie ako ostatným,“ povedal taliansky minister pre verejnú správu Renato Brunetta pre noviny Corriere della Sera. Povinnú vakcináciu nepovažuje za vhodnú stratégiu. „Rozhodnutie, ktoré neurýchli očkovanie, plodí pokuty, ktoré pravdepodobne nebudú zaplatené, a vyvolá hnev neočkovaných, nemá zmysel,“ dodal minister.

„Taliani popri intenzívnom očkovaní stavili na covidpasy. Od októbra sa bez nich do práce nedostanete. Sú potrebné takmer všade a úrady ich intenzívne kontrolujú. Polícia striehne na autobusových a železničných staniciach, vo veľkých mestách aj na dopravných uzloch. Niektorí dopravcovia covidpasy vyžadujú už pri kúpe cestovných lístkov. Pokuty za porušenie sú do 400 do 1 000 eur. Od pondelka (6. decembra) začali platiť v pandémiou najviac postihnutých oblastiach takzvané „super covidpasy“. Pre neočkovaných znamenajú v podstate lockdown. Z obydlí môžu ísť von, len ak majú na to vážny dôvod a podmienkou je test nie starší ako 48 hodín. Reštaurácie či fitness centrá zostali otvorené, ale iba pre zaočkovaných a tých, čo covid prekonali. Taliansky minister tvrdí, že len oznámenie nových covidpasov takmer zdvojnásobilo počet záujemcov o prvú očkovaciu dávku. Nárast záujmu o štepenie zaznamenali aj v Česku, keď sa začali covidpasy intenzívnejšie používať a spoplatnili sa testy“, píše Juraj Hajko v článku v denníku Štandard.

(fan)