Z obchodného registra vymazané ambulancie chcú od Kolíkovej vedieť, ako majú teraz liečiť pacientov. Žiadajú jasné stanovisko.

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) žiada ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, aby vydala jasné stanovisko k tomu, ako majú vykonávať svoju hlavnú činnosť tí poskytovatelia ambulantnej zdravotnej starostlivosti, ktorí boli vymazaní z obchodného registra. Informovala o tom zástupkyňa výkonného riaditeľ Michaela Nezníková v tlačovej správe. Podľa informácií zväzu majú problém s výmazom aj také ambulancie, ktoré síce včas požiadali o vykonanie požadovanej zmeny, ale nečinnosťou alebo nesprávnym postupom obchodného registra neboli tieto zmeny včas a správne zapísané.

„V mene všetkých ambulancií, ktoré boli na základe vyššie uvedeného postupu týmto nešťastným spôsobom nečakane vymazané z obchodného registra, žiadame ministerku spravodlivosti o jasné stanovisko a upokojenie situácie vo vzťahu k postupu, ako majú dotknuté ambulancie liečiť pacientov,” vyhlásila prezidentka ZAP Jaroslava Orosová. Ambulancie sú podľa jej slov pripravené poskytnúť plnú súčinnosť v záujme odstránenia tohto problému. Orosová tiež upozornila, že okrem poskytovania ambulantnej starostlivosti sú na existenciu a činnosť vymazaných obchodných spoločností naviazané aj iné právne vzťahy.

Ministerstvo spravodlivosti v utorňajšom vyjadrení potvrdilo, že v rámci „čistenia” bolo z obchodného registra vymazaných asi 150 spoločností. Slovenská lekárska komora začiatkom minulého týždňa upozornila na to, že týmto spôsobom boli zasiahnuté aj niektoré ambulancie všeobecných lekárov či špecialistov. Išlo o tie subjekty, ktoré si včas nesplnili povinnosti prevodu zmeny základného imania a obchodného podielu konverzným kurzom zo slovenských korún na eurá. Tieto ambulancie tak nemôžu svojim pacientom poskytovať zdravotnú starostlivosť. Môžu prevádzkovať iba iné činnosti, ktoré mali zapísané v obchodnom registri.

(sita)