Sociálni demokrati, Slobodná demokratická strana a Zelení podpísali koaličnú zmluvu novej nemeckej vlády.

Predstavitelia Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), Zelených a Slobodnej demokratickej strany (FDP) v utorok dopoludnia v Berlíne podpísali koaličnú zmluvu novej nemeckej vlády. Informoval o tom denník Die Welt.

V stredu má byť za nového kancelára v Spolkovom sneme (Bundestagu) zvolený Olaf Scholz z SPD, ktorý po 16 rokoch nahradí na čele vlády Angelu Merkelovú z Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU). Po zvolení Scholza za kancelára zloží prísahu i jeho nový vládny kabinet, približuje agentúra DPA.

Scholz označil podpísanie koaličnej zmluvy za akt, ktorý „naštartuje novú vládu“. Predseda FDP Christian Lindner vyhlásil: „Teraz začína čas činov.“ Spolušéfka Zelených Annalena Baerbocková uviedla, že koaličná zmluva odráža rozmanitosť Nemecka.

K podpísaniu koaličnej dohody došlo dva a pol mesiaca po parlamentných voľbách v Nemecku, ktoré sa konali 26. septembra. Konzervatívna Únia CDU/CSU v nich utrpela výraznú porážku.

Víťazná SPD sa na vláde dohodla s liberálmi s FDP a Zelenými. Dosiahnutú 177-stranovú koaličnú dohodu predstavili 24. novembra. Členovia všetkých troch strán následne dohodu schválili, pričom ako poslední z nich oznámili v pondelok výsledky svojho hlasovania Zelení.

Koaličná zmluva nesie názov „Odvážiť sa k väčšiemu pokroku“. Signatári dohody si na tento akt zvolili i symbolické miesto – berlínske Futurium, výstavné centrum venované dôležitým témam budúcnosti, akými sú napríklad klíma, technológie, bývanie či výživa.

Koaliční partneri v spoločnej zmluve, ktorej vyrokovanie trvalo niekoľko týždňov, prisľúbili okrem iného i zvýšené úsilie v otázke ochrany klímy. Ide napríklad o snahu, aby bola priemyselná produkcia v Nemecku klimaticky neutrálna. Podľa Habecka chce byť budúca vláda kabinetom, ktorý bude slúžiť všetkým obyvateľom Nemecka.

Plné nasadenie novej vlády si bude vyžadovať aj zvládnutie situácie súvisiacej s pandémiou koronavírusu, uviedol Scholz

„Vývoj nákazy, ktorý dnes postihuje nás všetkých, majú na svedomí neočkovaní,“ povedal Scholz. „Niet o tom pochýb,“ uviedol na tlačovej konferencii, kde vystúpil spoločne s predsedom FDP Christianom Lindnerom, ktorý sa stane šéfom rezortu financií, a spolupredsedom Zelených Habeckom.

Mnohí z neočkovaných sú v ohrození, pretože šanca, že sa nakazia covidom, je veľmi vysoká, poznamenal Scholz. Pravdepodobné je i to, že časť z infikovaných skončí na jednotkách intenzívnej starostlivosti a bude musieť bojovať o život, varoval. Obmedzenia pre neočkovaných sú preto podľa jeho slov nevyhnutné.

Na snímke zľava Robert Habeck, Olaf Scholz a Christian Lindner po podpise koaličnej zmluvy novej nemeckej vlády. Foto: TASR/AP

(tasr)