OĽaNO odsudzuje nezodpovedné správanie a populizmus koaličného partnera. Ide o reakciu na ministra školstva Branislava Gröhlinga z SaS.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) víta jasné stanovisko konzília odborníkov a zároveň odsudzuje nezodpovedné správanie a populizmus koaličného partnera. Konzílium vo svojom stanovisku vyjadrilo plnú podporu postupu regionálnych hygienikov pri prerušovaní prezenčnej výučby na školách. V reakcii na ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS), ktorý kroky hygienikov kritizuje, o tom v tlačovej správe informoval Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽaNO.

Podľa poslankyne a lekárky Evy Horváthovej (OĽANO) by minister Gröhling mal namiesto tvrdošijného postoja spojiť sily s verejnými zdravotníkmi a regionálnymi hygienikmi. „Konzílium a regionálni hygienici sú kvalifikovaní na to, aby posudzovali stav epidémie, navrhovali širšie opatrenia a bezodkladne sami prijímali tie operatívne. Stav v nemocniciach sa už vymkol z rúk a hrozí ešte zúfalejšia situácia. Každá infikovaná časť triedy generuje aj ďalšie pozitívne prípady v okolí detí, ktoré sa stávajú superšíriteľmi koronavírusu,“ povedala Horváthová. Ako ďalej uviedla, na nemocničných lôžkach končia nielen učitelia či rodičia a ďalší dospelí v mladom, strednom a staršom veku, ale žiaľ niekedy aj samotné deti. „Ide aj o ich zdravie, to je priorita dní a hneď za ňou je priorita vzdelávania, ktorá musí nejaký týždeň počkať, respektíve pokračovať dočasne online. Zmeškané vzdelávanie sa dá do istej miery dohnať, zničené zdravie nijako,“ vyhlásila Horváthová.

K podpore odborníkov a hygienikov sa pripojil aj poslanec a predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO). „Vyzývame stranu SaS, aby prestala bojovať s expertmi, pretože je to v tejto situácii nielen nezodpovedné, ale aj mimoriadne nebezpečné. Videli sme pred rokom, kam tento populizmus viedol. Neúctivé označovanie porád s odborníkmi za tliachanie a chronické napádanie prijímaných opatrení viedlo k zneisteniu verejnosti a oslabeniu celého vládneho úsilia,“ povedal Kremský. Podľa neho napriek jasným upozorneniam o ohniskách výskytu koronavírusu v školách strana SaS pred týždňom nepochopiteľne vetovala ich dočasné uzatvorenie. „Stačilo populizmu, treba počúvať hlas rozumu a uprednostniť verejný záujem pred percentami v prieskumoch,“ uzavrel Kremský.

(sita)