Doležal predloží v stredu na vládu strategický dokument k železniciam, zahŕňa projekty na obnovu infraštruktúry.

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) predloží na stredajšie rokovanie vlády harmonogram pre plánovanie a výstavbu železničnej infraštruktúry. Vzídu z neho konkrétne projekty na zlepšenie železničnej infraštruktúry, ktoré sa budú realizovať v nasledujúcich rokoch. Informovalo o tom v utorok ministerstvo dopravy s tým, že strategický investičný dokument vznikal v úzkej spolupráci s Útvarom hodnoty za peniaze a ideovo nadväzuje na cestný harmonogram.

Dokument obsahuje najdôležitejšie železničné projekty, ktoré pred niekoľkými mesiacmi zverejnil rezort dopravy. Zoznam vychádza z možností štátneho rozpočtu, financií z plánu obnovy či z operačných programov Európskej únie určených na dopravu. „Pripravovali sme ho od marca v podstate až dodnes. Hodnotili sme náklady a prínosy jednotlivých tratí, návratnosť investícií a mnohé ďalšie faktory,“ povedal šéf Inštitútu dopravnej politiky na ministerstve dopravy Martin Darmo.

Minister dopravy považuje harmonogram za mimoriadne dôležitý najmä z hľadiska budúceho investičného plánovania. „Ak máme plné ústa ekologickej a zelenej dopravy, nestačí byť zeleným len na facebooku, ale treba sa aj aktívne zapojiť do celospoločenskej diskusie o zvyšovaní a potreby investícií do železníc,“ hovorí Doležal. Materiál zohľadňuje aj to, v akom štádiu prípravy sú jednotlivé projekty. „Tento kľúčový dokument dáva odpoveď na to, kedy budú ktoré úseky tratí modernizované, rekonštruované alebo sa na nich udejú iné zmeny, ktoré skvalitnia a zrýchlia železničnú dopravu,“ dodal minister dopravy. Detailné informácie zverejní ministerstvo dopravy v stredu, po rokovaní vlády.

(sita)