Bývalého člena Islamského štátu odsúdili v Nemecku na doživotie za smrť jezídskeho dievčaťa, ktoré nechal zomrieť na horúcom slnku od smädu.

Bývalého člena extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) v Nemecku odsúdili za genocídu a spáchanie vojnového zločinu v súvislosti so smrťou päťročného zotročeného jezídskeho dievčatka, ktoré nechal zomrieť na horúcom slnku od smädu. Frankfurtský regionálny súd uložil Iračanovi Tahovi Al-J. doživotný trest odňatia slobody a tiež mu nariadil zaplatiť matke dievčaťa 50-tisíc eur.

Predsedajúci sudca Christoph Koller, ktorého citovala agentúra dpa, sa vyjadril, že je to prvé odsúdenie na svete za úlohu človeka v systematickom prenasledovaní jezídskej náboženskej menšiny zo strany IS.

Nemeckú manželku odsúdeného v súvislosti s prípadom v októbri odsúdili na desať rokov väzenia.

Al-J. podľa nemeckých prokurátorov kúpil jezídsku ženu a jej päťročné dieťa ako otrokyne na základni IS v Sýrii v roku 2015. V auguste 2014 ich militanti zajali v severnom Iraku a už niekoľkokrát predali ako otrokyne. Odsúdený muž vzal ženu a jej dcéru k sebe domov do irackej Fallúdže a prinútil ich, aby sa starali o dom a žili podľa prísnych islamských pravidiel. Nedostávali pritom primeranú potravu a pravidelne ich bili. Ku koncu roka 2015 muž pripútal dievčatko k mrežiam na okne na otvorenom slnku, keď v ten deň teploty dosiahli 50 stupňov Celzia. Údajne ho tak potrestal za to, že si pomočilo posteľ. Dievčatko následne zomrelo.

Matka dievčaťa zajatie prežila a vypovedala na procesoch muža aj jeho manželky.

Odsúdeného zatkli v Grécku a vydali ho do Nemecka pred dvoma rokmi.

Útok IS na jezídov v severnom Iraku v roku 2014 označila Organizácia Spojených národov (OSN) za genocídu, pričom členovia tamojšej 400-tisíc člennej komunity všetci skončili „vysídlení, zajatí alebo zabití“. Z tisícov zajatcov si IS vyberal chlapcov, ktorých nútil pridať sa ku skupine. Mužov extrémisti popravovali, ak nekonvertovali na islam, často aj za čokoľvek iné, a ženy a dievčatá predávali do otroctva.

(sita)