Rusko zaplatí vysokú cenu za akúkoľvek novú vojenskú agresiu voči Ukrajine. Uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred začiatkom dnešného rokovania ministrov obrany Severoatlantickej aliancie, píše portál ČTK České noviny.

Ministri krajín aliancie rozoberajú možnosti, ako dať Rusku najavo rázny postoj k jeho vojenským aktivitám, ktorými sa cíti ohrozená nielen partnerská Ukrajina, ale tiež štáty z východného krídla NATO. Ukrajina v obavách z opakovania agresie, ktorá v roku 2014 viedla k zabraniu ukrajinského polostrova Krym Ruskom, žiada po aliancii väčšie bezpečnostné záruky. Znepokojené sú i Poľsko, Litva a Lotyšsko a v posledných dňoch volajú po zvýšení počtu aliančných vojakov pôsobiacich v regióne, ktoré majú pomôcť odstrašeniu Ruska.

Jens Stoltenberg dnes tiež zdôraznil, že Západ už prostredníctvom eknomických či politických sankcií ukázal, že vie na nepriateľské konanie Moskvy zareagovať. Rusku pohrozil aj americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, ktorý by mal na schôdzke informovať o zisteniach amerických spravodajských služieb o pohyboch ruských jednotiek.

Ruský prezident Putin zas dnes varoval NATO, aby na Ukrajine neprekročilo červenú čiaru, ktorou by bolo umiestnenie niektorých útočných rakiet, píšu České noviny.

(fan)