Éric Zemmour ohlásil kandidatúru na prezidenta. O kroku sa špekulovalo mesiace.

Oficiálnu kandidatúru ohlásil v 15-minútovom videu naživo na YouTube. O jeho kandidatúre sa mesiace špekulovalo, teraz sa stala realitou. Vo videu odkazoval na tradičné hodnoty, veľké osobnosti francúzskej histórie, technologický pokrok a prírodné dedičstvo, ktoré chce zachovať.

Pôvodne sa očakávalo ohlásenie kandidatúry až na dlho avizovanom mítingu v nedeľu v Paríži. Nakoniec sa rozhodol vyjadriť už v utorok na pravé poludnie. Presne v deň poslednej televíznej debaty jeho súperov zo strany Republikáni, ktorí si onedlho vyberú v primárkach vlastného prezidentského kandidáta.

Zemmour s oficiálnym ohlásením kandidatúry mesiace otáľal, hoci sa aktívne zapájal do politických debát, usporiadal turné naprieč Francúzskom a médiá aj oponenti ho za politického súpera dávno považovali. Na to, aby mohol reálne kandidovať, bude potrebovať podporu aspoň 500 francúzskych volených predstaviteľov.

Zemmour (63) je pôvodom berberský Žid s koreňmi v Alžírsku. Preslávil sa knihami, v ktorých kritizuje migráciu moslimov do Európy, radikálnymi komentármi pre denník Le Figaro i tým, že bol podmienečne odsúdený za šírenie nenávisti. Kritizuje aj hnutie za práva komunity LGBT a nedávno sa prezentoval názorom, že deti vo Francúzsku by mali mať len francúzske krstné mená.

Rýchlo si získal podporu kritikov politickej korektnosti, migrácie a islamu. Prebral časť elektorátu Marine Le Penovej, čo vidieť v prieskumoch – keď on rastie, Penová klesá a naopak. Nepodarilo sa mu však získať umiernenejších pravicových voličov pravicových republikánov. Prekáža im, že je miestami príliš radikálny, chýbajú mu politické skúsenosti a je monotematický.

Francúzske prezidentské voľby budú v apríli 2022. Favoritom je Emmanuel Macron, jeho súper v druhom kole je ešte otázny. Podľa prieskumov má reálnu šancu Marine Le Penová, Zemmour alebo umiernený pravičiar Xavier Bertrand.

Foto: Oficiálna grafika Érica Zemmoura, kandidáta na francúzskeho prezidenta. Twitter, konto Érica Zemmoura

(haj)