Na viacerých miestach môže v utorok snežiť, na horách sa poriadne rozfúka, upozorňujú meteorológovia.

Na viacerých miestach Slovenska môže v utorok (30.11.) snežiť, vytvárať sa môžu aj snehové jazyky a záveje. Na horách sa môže výraznejšie rozfúkať. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého a druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Výstrahy pred snežením sa týkajú takmer všetkých krajov s výnimkou Bratislavského a Košického. V niektorých okresoch môže napadnúť desať až 20 centimetrov nového snehu. Rovnako sa môžu tvoriť aj snehové jazyky a záveje. „Výška nového snehu predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, dopravu a pohyb osôb,“ pripomína SHMÚ. Výstrahy pre sneženie platia predbežne od utorka od 13.00 h do stredy (1.12.) do 2.00 h, v prípade snehových závejov je to najmä od utorka od 15.00 h do stredy do 9.00 h.

Na horách v okrese Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno sa môže objaviť silnejší vietor, SHMÚ vydal výstrahy druhého stupňa. V polohách nad 1800 metrov môže dosiahnuť vietor v nárazoch 135 až 160 kilometrov za hodinu. „Predpokladaná rýchlosť vetra predstavuje zvýšené nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo,“ podotýka SHMÚ. Výstrahy platia predbežne od utorka od 21.00 h do stredy do 6.00 h.

O niečo slabší vietor sa môže objaviť na horách aj v okresoch Námestovo, Dolný Kubín, Žilina, Martin, Ružomberok a Banská Bystrica. Vietor tam v nárazoch môže dosiahnuť rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu. Výstrahy prvého stupňa platia predbežne od utorka od 12.00 h do stredy do 12.00 h.

(tasr)