Portugalsko preveruje lokálne šírenie variantu omikron vo futbalovom tíme. Ľuďom, ktorí boli v kontakte s pozitívnymi prípadmi, nariadili izoláciu.

Portugalské zdravotnícke úrady v pondelok zistili 13 prípadov nákazy novým koronavírusovým variantom omikron medzi členmi vrcholového futbalového klubu Belenenses. Úrady zároveň preverujú, či ide o prvé hlásené prípady lokálneho prenosu tohto variantu mimo južnej časti Afriky. Informácie o variante, ktorý sa rýchlo šíri vo svete, priniesla tlačová agentúra AP.

Národný inštitút zdravia (INSA) uviedol, že jedným z pozitívne testovaných je hráč lisabonského futbalového tímu Belenenses SAD, ktorý nedávno cestoval do Juhoafrickej republiky (JAR), kde variant omikron prvýkrát zistili. Ostatní infikovaní však do JAR necestovali.

Ľuďom, ktorí boli v kontakte s pozitívnymi prípadmi, nariadili izoláciu bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní alebo či boli nákaze vystavení – a budú pravidelne testovaní na ochorenie COVID-19, dodal ústav.

Šéfka úradu verejného zdravotníctva (DGS) Graca Freitasová pre miestnu rozhlasovú stanicu TSF povedala, že na koronavírus budú testovaní aj hráči najväčšieho a najúspešnejšieho lisabonského tímu, Benfica, ktorý hral v sobotu zápas s klubom Belenenses SAD.

Zápas Primeira Ligy, najvyššej profesionálnej futbalovej ligy v Portugalsku, sa začal len s deviatimi hráčmi klubu Belenenses SAD na ihrisku – bolo ich teda o dvoch menej, než si zápas vyžaduje, a dôvodom bol práve výskyt koronavírusu. Rozhodca však musel hru predčasne ukončiť na začiatku druhého polčasu, lebo Benfica viedla už 7:0 a na ihrisko nastúpilo za klub Belenenses SAD iba sedem futbalistov a tím prišiel potom ešte o ďalšieho spoluhráča.

Prezident klubu Belenenses SAD, Rui Pedro Soares, vyhlásil, že napriek zdecimovanému mužstvu jeho klub nežiadal o odklad zápasu.

Portugalsko zistilo dva pozitívne prípady nákazy koronavírusom aj pri testovaní 218 pasažierov, ktorí letecky pricestovali do metropoly Lisabon v sobotu z Mozambiku. Jeden z prípadov bol variant delta a druhý nebolo možné stanoviť, informovali úrady.

(tasr)