Miloš Zeman: Povinné očkovanie je jediná cesta. Krok navrhuje celej Vyšehradskej skupine.

Štáty V4 by mali podľa českého prezidenta zvážiť povinné očkovanie, ktoré považuje za jediné riešenie pandemickej krízy. Informovala o tom agentúra ČTK.

„Uvažujme podobne ako Rakúsko o povinnom očkovaní, pretože sa zdá, že je to naozaj jediná cesta, ako sa dostať z covidovej krízy. Všetci politici sa boja povedať, že jediným riešením je povinné očkovanie, pretože by stratili hlasy. Ja si to môžem dovoliť, pretože po desiatich rokoch skončím vo funkcii prezidenta,“ vyhlásil český prezident na samite prezidentov V4, na ktorých sa pripojil online.

Zeman mal vo štvrtok pozitívny test na koronavírus, ale podľa lekárov je bez príznakov. Má za sebou tri dávky očkovania. Covid mu zistili po vážnych zdravotných problémoch, pre ktoré bol niekoľko týždňov hospitalizovaný.

V nedeľu vymenoval za premiéra Petra Fialu zo špeciálneho izolovaného boxu a pod dozorom lekárov. V podobnom režime bude postupne prijímať aj kandidátov na ministrov novej vlády.

Foto: Český prezident Miloš Zeman v karanténe vymenoval za predsedu vlády lídra ODS Petra Fialu. Foto: Reprofoto Česká televize

(haj)