Slovenskí lekári varujú pred ivermektínom. Pribúda vážne intoxikovaných pacientov po užití tohto lieku.


Za posledný mesiac hospitalizovali v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice dvoch pacientov intoxikovaných ivermektínom. V prípade jedného pacienta ide o život ohrozujúci stav s poruchou vedomia a ďalšími závažnými neurologickými príznakmi.

„U uvedených pacientov sme zaznamenali viac ako tisícnásobné prekročenie koncentrácie tohto lieku v krvi,“ uviedol Marek Varga, primár Kliniky pracovného lekárstva a klinickej toxikológie UNLP Košice.

Lekári UNLP neodporúčajú užívanie ivermektínu „Neodporúčam užívanie akéhokoľvek lieku bez
odporúčania a kontroly lekára,“ hovorí primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Martin Novotný.

„V prípade ivermektínu máme na trhu aj veterinárne prípravky rôznej sily a spôsobu užívania. V praxi sme zaznamenali užívanie kvapiek na vonkajšie použitie na liečbu operencov, ktoré pacienti užívali perorálne. O konských pastách ani nehovoriac. Na základe laického užívania môže veľmi rýchlo dôjsť k predávkovaniu ivermektínom,“ dodáva Novotný.

Odborníci zdôrazňujú, že ivermektín nie je liekom na COVID-19. „Nie je a nebude. Žiadne odborné štúdie to nepotvrdili. Pôvodné indície, že by mohol byť nápomocný, boli vyvrátené. Potvrdzuje to aj naša prax, ktorá ukazuje, že opakovane prijímame na hospitalizáciu pacientov, ktorí užívali ivermektín a nezriedka skončili na umelej pľúcnej ventilácii. Aj u nášho ivermektínom intoxikovaného pacienta došlo k rozvoju vážneho covidového zápalu pľúc, ktorý si sám osebe vyžaduje hospitalizáciu. Takto sme museli pacienta hospitalizovať pre intoxikáciu,“ uzatvára infektológ Novotný.

Ako je to naozaj s ivermektínom?

Foto: Štandard

(est)