Česká republika reaguje na novú mutáciu covidu. Obmedzila vstup ľuďom, ktorí sa posledných 14 dní zdržiavali v juhoafrických štátoch, píšu Novinky.cz.

Očania tretích krajín nebudú môcť do Česka vstúpiť vôbec. Česi a občania EÚ len za prísnych epidemiologických podmienok. Cesty do tejto oblasti sa neodporúčajú, oznámil šéf rezortu zahraničných vecí Jakub Kulhánek. Opatrenia sú reakciou na novú mutáciu koronavírusu, ktorá sa v oblasti južnej Afriky šíri a zatiaľ  sa jej hovorí Nu.

Zákaz vstúpi do platnosti zajtra. Týka sa ľudí, ktorý boli v JAR, Namíbii, Lesothe, Svazijsku, Zimbabwe, Botswane, Mozambiku a Zambii.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová medzitým avizovala, že EÚ navrhne pozastaviť letecké spojenia medzi JAR a celým euroblokom.

Správy o tom, že vedci študujú nový variant B.1.1.529, sa objavili vo štvrtok, keď bol v JAR zaznamenaný exponenciálny nárast počtu nakazených. Tento nový variant koronavírusu bol zistený aj v Botswane a Hongkongu.

Nový variant má veľký počet mutácií – 32 –, čo podľa  virológov predstavuje „vážny problém“ oproti dvom mutáciám delty a trom mutáciám bety. Tieto genetické zmeny totiž ovplyvňujú základné charakteristiky tohto vírusu.

(fan)