V ruskej bani zahynulo 52 ľudí vrátane záchranárov, potvrdili úrady v Kemerovskej oblasti na ruskej Sibíri.

Guvernér Kemerovskej oblasti Sergej Civiľov prostredníctvom aplikácie Telegram spresnil, že medzi mŕtvymi je 46 baníkov a šesť záchranárov. Dodal, že ďalších 38 baníkov a 11 záchranárov je hospitalizovaných, väčšinou v dôsledku nadýchania sa toxických plynov.

K výbuchu došlo vo štvrtok ráno, podľa Civiľova išlo pravdepodobne o výbuch metánu. „Presnú príčinu určí Výbor,“ povedal.

Podozrením z porušenia bezpečnostných pravidiel s následkom smrti sa zaoberá oblastná správa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (takzvaného Sledkomu), ktorej príslušníci už zadržali prevádzkara bane a dvoch ďalších vysoko postavených zamestnancov.

Podľa ruského ministerstva pre výnimočné situácie sa z bane Listviažnaja podarilo zachrániť celkovo 239 ľudí.

Pátracie a záchranné operácie boli prerušené po tom, ako záchranári v epicentre výbuchu a požiaru zistili vysokú koncentráciu metánu a oxidu uhoľnatého. Pokračovať budú až po odstránení rizika ďalšieho výbuchu, priblížil Civiľov. V tejto súvislosti plánujú ruské úrady dať vykopať počas nasledujúcich troch dní ďalšiu šachtu, ktorá podľa Civiľova zabráni vzniku požiarov.

V bani Listviažnaja došlo k havárii aj 24. januára 1981, keď pri výbuchu metánu v jednej zo štôlní zahynulo päť osôb, ako aj 28. októbra 2004, keď si výbuch zmesi metánu a vzduchu vyžiadal životy 13 ľudí.

(tasr)