Pre život v exile sa rozhodol ďalší ruský politik napojený na Navaľného. Vykonáva mandát poslanca, ktorého sa nemieni vzdať.

Nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva v Novosibirsku Sergej Bojko, ktorý viedol miestny štáb ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, oznámil, že je s rodinou v zahraničí a do Ruska sa nevráti. V noci na piatok o tom informoval spravodajský web Meduza.io.

Poslanec bol na pracovnej ceste v zahraničí, kam ho vyslal jeho ruský zamestnávateľ. Do Novosibirska sa mal vrátiť minulý týždeň. Ako vysvetlil pre spravodajský web Taiga.Info, názor zmenil po medializácii prípadu bývalej šéfky Navaľného štábu v Ufe Lilije Čanyševovej.

Vysvetlil, že „v materiáloch prípadu Čanyševovej stačí zmeniť Ufu na Novosibirsk a všetko ostatné je od slova do slova dobré akurát na to, aby mi to zaistilo návštevy rodiny (vo väzbe) podľa rozpisu“. „Navyše, podľa mojich informácií už takéto materiály existujú,“ uviedol Bojko na sociálnej sieti Facebook.

Poslanec tiež oznámil, že nateraz sa mandátu mestského poslanca nevzdáva. Uznal, že je lepšie, keď poslanec vo svojom volebnom obvode pracuje osobne. Poznamenal však, že veľa záleží na tom, ktorý poslanec. Vysvetlil, že v jeho obvode je poslancom aj člen vládnej strany Jednotné Rusko, a pri porovnaní s jeho aktivitami je „aj virtuálny poslanec (opozičnej) koalície vo volebnom obvode oveľa lepší než on“.

Lilija Čanyševová bola zadržaná začiatkom novembra v Ufe, kde donedávna pôsobila ako šéfka štábu Alexeja Navaľného. Následne bola obvinená v trestnom konaní o vytvorení „extrémistickej skupiny“, ktoré sa vedie proti Navaľnému a jeho najbližším spolupracovníkom. Aktivistke hrozí až desať rokov väzenia.

Tento týždeň vyšlo najavo, že na pozadí kauzy Čanyševovej z Ruska emigrovala aj Irina Faťjanovová, bývalá šéfka Navaľného štábu v Petrohrade.

(tasr)