Kresťanská únia kritizuje zákaz verejných bohoslužieb. Záborská apeluje na prijatie primeraných opatrení. Mimoparlamentná strana Spolu súhlasí s rozhodnutím vlády zaviesť dvojtýždňový lockdown. Apeluje však na prísne celoplošné kontroly a povinné očkovanie rizikových skupín. Poslanci Národnej rady (NR) SR z klubu OĽANO Richard Vašečka a Anna Záborská pôsobiaci v mimoparlamentnej Kresťanskej únii zásadne nesúhlasia so zákazom účasti veriacich na bohoslužbách.

Aktuálna epidemiologická situácia je podľa strany Spolu výsledkom politiky a na jej riešenie treba „zatiahnuť ručnú brzdu“. S povinným očkovaním podľa nich treba začať u seniorov, keďže sú najčastejšími obeťami. Vašečka považuje rozhodnutie vlády za jedno z najreštriktívnejších v Európe. „Neochotu vlády garantovať uplatnenie náboženskej slobody v primeranej miere považujem za neférovú a nespravodlivú,“ dodal.

Podľa poslankyne Záborskej je v danej situácii potrebné prijať zásadné opatrenia, avšak mali by byť rozumné a primerané. „Štúdie potvrdzujú, že chrámy nie sú miestom prenosu nákazy, a preto súčasné rozhodnutie vlády nemôžeme podporiť,“ uviedla. Dodala, že účinné opatrenia vedia akceptovať krátkodobo, ale nedovolia, aby kostoly zostali zostali zatvorené neobmedzenú dobu. Veriaci budú mať počas nasledujúceho obdobia lockdownu zakázanú skupinovú účasť na bohoslužbách. Ako však v stredu uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO), individuálna pastoračná činnosť zostane povolená.

(tasr, min)