Prezidenta Zemana vo štvrtok prepustia z nemocnice. V piatok by mal vymenovať za nového premiéra Petra Fialu.

Z pražskej Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) vo štvrtok dopoludnia prepustia českého prezidenta Miloša Zemana, ktorý je tam hospitalizovaný od 10. októbra. Informoval o tom v stredu spravodajský server Seznam Zprávy, ktorému to potvrdili nemenované dôveryhodné zdroje.

Prezident by mal podľa nich po prepustení odcestovať na zámok v Lánoch, kde by mal v piatok vymenovať za nového premiéra predsedu ODS Petra Fialu.

Možné prepustenie však bude podľa uvedených zdrojov závisieť od zhodnotenia zdravotného stavu pacienta, ktoré lekári vykonajú vo štvrtok ráno. Na štvrtkové popoludnie zvolal tlačovú konferenciu Zemanov kancelár Vratislav Mynář.

Podľa servera Seznam Zpráv by niektorí členovia lekárskeho konzília boli radšej, keby prezident zostať aj naďalej v nemocnici a dostával len krátkodobé priepustky na oficiálne podujatia na Pražskom hrade alebo v Lánoch. Ak sa však prezident rozhodne odísť z nemocnice, nikto mu v tom nebude brániť. Aj na zámku v Lánoch bude mať totiž zaručenú nadštandardnú lekársku starostlivosť.

Zatiaľ nie je jasné, na ako dlho prezident ÚVN opustí, respektíve či pôjde len o krátky výjad za účelom piatkového vymenovania premiéra, alebo či už prezident plánuje zostať mimo nemocnice. Zeman sa chce v Lánoch stretnúť aj so všetkými kandidátmi na ministrov budúcej vlády.

Miloš Zeman sa v ÚVN lieči už viac než šesť týždňov, keďže sa mu zhoršil priebeh chronického ochorenia. Pôvodne ležal na klinike intenzívnej medicíny, ale nedávno ho preložili na lôžko na oddelení dlhodobej starostlivosti, aby mohol prijímať návštevy, ktoré môžu trvať maximálne 30 minút. Zemana už v ÚVN navštívili okrem šéfa ODS Fialu aj český premiér v demisii Andrej Babiš a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Hovorca ODS Václav Smolka pre Seznam Zprávy povedal, že piatkový termín Fialovho vymenovania platí, pričom konkrétny termín sa spresní v priebehu štvrtka. Podľa Smolku to v stredu potvrdila prezidentská kancelária.

(tasr)