Švédska vláda odporúča posilňovaciu vakcínu všetkým obyvateľom od 18 do 65 rokov. Vyjadrila pritom obavy zo vzostupu nových infekcií.

Švédska vláda v stredu odporučila všetkým obyvateľom vo veku 18 až 65 rokov, aby sa po uplynutí šiestich mesiacov od podania druhej vakcíny proti koronavírusu nechali znova zaočkovať. Ministerka sociálnych vecí Lena Hallengrenová uviedla, že v 10-miliónovom Švédsku má obe očkovania za sebou asi sedem miliónov ľudí. Vyjadrila pritom obavy zo vzostupu nových infekcií.

„Vláda berie vážne šírenie infekcie po celom svete… Účelom (ponuky tretieho očkovania) je byť pripravený na možné zhoršenie situácie,“ uviedla Hallengrenová. Vedúca švédskeho úradu verejného zdravotníctva Karin Tegmark Wisellová pripomenula, že dve očkovania poskytujú dobrú ochranu pred závažným priebehom ochorenia a smrťou, ochranný účinok sa však časom znižuje. Ponuku tretieho očkovania vo Švédsku už skôr dostali všetci obyvatelia starší ako 65 rokov. Podľa úradov posilňovaciu dávku dostalo 26 % ľudí v tejto vekovej skupine.

Škandinávska krajina počas pandémie nepristúpila k lockdownom ani zatváraniu podnikov a úrady namiesto toho kládli dôraz na individuálnu zodpovednosť. Minulý týždeň švédska vláda oznámila, že zavedie digitálny certifikát o absolvovaní očkovania proti koronavírusu ako podmienku pre vstup na podujatia s účasťou viac ako 100 ľudí v uzavretých priestoroch. Krok nasleduje po podobných opatreniach, k akým v reakcii na nedávny nárast infekcií pristúpili viaceré členské štáty Európskej únie.

(sita)