Najstaršie noviny v Bielorusku zakázali ako extrémistické. Rozhodnutie prišlo na 115 výročie ich vzniku.

Súd v Minsku zakázal najstaršie bieloruské noviny Naša Niva, pričom ich vyhlásil za extrémistické. Konal na základe žiadosti ministerstva informácií. Rozhodnutie súdu vystavuje kohokoľvek, kto by vydával alebo zverejňoval materiály Našej Nivy, trestu odňatia slobody do sedem rokov. Zákaz novín na 115. výročie ich vzniku je najnovším krokom bieloruskej vlády v záťahu proti nezávislým médiám v krajine.

Už v júli bieloruské úrady zablokovali webstránku novín a zatkli ich šéfredaktora Jahora Marcinoviča a novinára Andreja Skurka, ktorí zostávajú vo väzbe. Mnohí ďalší novinári z Našej Nivy opustili krajinu a vydávali noviny na internete, pričom blokovanie webu obišli zmenou domény.

„Úrady pokračujú v ničení bieloruských nezávislých médií a všetkých označujú za extrémistov. Situácia v Bielorusku je horšia ako na Kube alebo v Iráne a blíži sa k severokórejským štandardom,“ vyjadril sa šéf Bieloruského združenia novinárov Andrej Bastunec. Zároveň podotkol, že Našu Nivu spomínajú ako súčasť národného dedičstva aj v učebniciach a nie je jasné, ako sa s tým bieloruské úrady po zákaze vysporiadajú.

Celkovo je vo väzbe v Bielorusku 29 novinárov, ktorí si buď odpykávajú tresty alebo čakajú na proces.

(sita)