Po lockdowne možnosť odmeny za očkovanie. Rakúska televízia spúšťa očkovaciu lotériu. Funguje však úplne inak ako tá slovenská. Zapojiť sa môžu len čerství očkovanci a namiesto peňazí si víťazi odnesú vecné ceny. Víťazov vyhlásia naraz na Štedrý večer, píše Juraj Hajko v Štandarde.

„O motivovaní namiesto odmeňovania svedčí aj to, že do žrebovania sa môžu zapojiť len dospelí Rakúšania, ktorí sa dali zaočkovať od 1. októbra alebo to stihnú do 20. decembra. Nedá sa však povedať, že by mali dávnejšie zaočkovaní smolu. Nezáleží na tom, či ste v danom období dostali prvú, druhú alebo tretiu dávku vakcíny. Dáva to však zmysel pri rekordných číslach nakazených a hospitalizovaných, úplné zaočkovanie chráni pred covidom spoľahlivejšie. Ďalší rozdiel je v tom, že sa hrá o takmer tisíc vecných cien vrátane rodinného domu, elektromobilu, kuchynského zariadenia či smart televízorov. Žiadne žrebovania súm od sto do stotisíc eur a celkové náklady vo výške 26 miliónov eur.Všetky ceny dodajú rakúske podniky a dá sa predpokladať, že náklady budú nižšie“, informuje Juraj Hajko o rakúskej očkovacej lotérii.

„Jednoznačným zámerom je teda motivácia, alebo, ak chcete, mobilizácia nezaočkovaných. Tí cez víkend protestovali, keďže vláda náhle rozhodla o prísnom desaťdňovom lockdowne, ktorý platí od pondelka a môže trvať maximálne 20 dní. Niet sa im čo čudovať, obmedzenie pohybu nie je príjemné nikomu a pandémia sužuje obyvateľov už dva roky. Rozhodnutie vlády síce bolo rýchle, ale aj zrozumiteľné a vysvetlené. Rakúsky kabinet nehľadel na popularitu či volebné preferencie, o čom svedčí ďalší plánovaný krok – povinné očkovanie. Určitou náplasťou môže byť práve lotéria, ktorá má rovnako vopred stanovený cieľ a pravidlá. Porovnanie s výsledkami slovenského žrebovania a týždňami debát o rôznych verziách lockdownu čitateľ zvládne hravo sám“, píše Juraj Hajko, ktorého text si môžete prečítať v denníku Štandard.

(fan)