Pellegrini vyzval prezidentku, aby zatlačila na vládu v súvislosti s pandémiou. Zatiaľ ale nevidí dôvod vyhlasovať núdzový stav.

Podľa neho má prezidentka Zuzana Čaputová prejsť od rečí k činom a zatlačiť na vládu v súvislosti s prijímaním opatrení pri zvládaní tretej vlne pandémie.

„Nech nie je len komentátorom samotného diania. Prezidentka má právo aktívne vstúpiť do politického diania v rámci svojich kompetencií a váhou svojej osobnosti a ak cíti, že situácia je zlá, jej povinnosť je začať konať a nielen upozorňovať, komentovať a nejakým spôsobom sa rozhorčovať,“ vyhlásil dnes na tlačovej besede Pellegrini.

Na adresu hlavy štátu povedal, že chápe jej dnešné rozhorčenie pred kamerami, ale už mohla mať na koberci predsedu vlády, aby ju informoval, čo ide robiť v súvislosti s treťou vlnou pandémie a tiež ministra zdravotníctva. Rovnako si mala podľa šéfa Hlasu-SD predvolať ministrov financií a hospodárstva, prečo nie je prijatý odškodňovací zákon pre jednotlivé sektory hospodárstva postihnuté pandémiou.

Pellegrini vyzval prezidentku, aby čo najskôr zvolala okrúhly stôl parlamentných strán s cieľom započať novelizáciu ústavy tak, aby umožnila poslancom skrátiť si svoje volebné obdobie a vyhlásiť referendum o predčasných voľbách.

Predseda Hlasu-SD vládu kritizoval, že odmieta prísť do parlamentu a informovať, aké protipandemické opatrenia chystá. „Neviem, prečo všetko taja a musia čakať do zajtrajšieho rozhodnutia vlády,“ poznamenal. Podľa Pellegriniho zatiaľ je možné prijať aj tvrdý lockdown bez toho, aby bolo potrebné vyhlasovať núdzový stav. Dodal, že zásadným problém nie je, či bude niekto cestovať zo svojho bytu na chalupu, ale spolčovanie sa ľudí vo veľkých celkoch.

Riaditeľ Odboru komunikácie Kancelárie prezidentky SR Jozef Matej v reakcii na Pellegriniho slová uviedol, že prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla v pondelok 22. novembra s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) a hovorili spolu o vážnej pandemickej situácii a potrebe prijať rázne opatrenia. Podľa prezidentky by sa mal Pellegrini ako jeden z najdôveryhodnejších politikov pripojiť k riešeniu vážnej situácie, ísť príkladom v podpore očkovania a tiež podporiť lockdown.

(sita)