Heger a Korčok vyjadrili sústrasť obetiam havárie autobusu v Bulharsku. Vyžiadala si najmenej 45 obetí vrátane 12 detí.

Slovenský premiér Eduard Heger a minister zahraničných vecí Ivan Korčok vyjadrili v utorok sústrasť rodinám obetí a preživším tragickej havárie autobusu v západnom Bulharsku, ktorá sa vyžiadala najmenej 45 obetí vrátane 12 detí.

„Úprimnú sústrasť príbuzným a priateľom tých, ktorí dnes skoro ráno prišli o život počas hroznej autobusovej nehody v Bulharsku. Zraneným prajem skoré uzdravenie a veľa síl,“ napísal Heger na Twitteri v angličtine.

„Som šokovaný správou z Bulharska o tragickej nehode autobusu, v ktorom boli občania Severného Macedónska. Preživším prajem skoré zotavenie sa,“ uviedol tiež na Twitteri po anglicky šéf slovenskej diplomacie Korčok.

V autobuse sa viezli najmä turisti zo Severného Macedónska, ale aj jeden Srb a Belgičan. Autobus v utorok ešte za tmy z dosiaľ neznámych príčin havaroval a začal horieť, informovala agentúra Reuters. Podľa bulharských úradov vozidlo zrejme narazilo do diaľničnej bariéry. Nie je jasné, či sa vznietilo predtým, alebo až po tom.

Siedmich ľudí, ktorým sa z horiaceho vraku podarilo uniknúť, hospitalizovali v nemocnici v bulharskej metropole Sofia. Utrpeli najmä popáleniny, pričom jeden z nich má aj zlomenú nohu. Ich stav je stabilizovaný.

Dočasný minister vnútra Bojko Raškov povedal, že telá vnútri autobusu boli „spálené na popol“.

„Je to desivý pohľad. Nikdy predtým som nič také nevidel,“ povedal Raškov novinárom pri mieste tragédie.

Severomacedónsky premiér Zoran Zaev podľa vlastných slov hovoril s jedným z preživších, ktorý mu povedal, že spiacich cestujúcich prebudil výbuch. Niekoľkým ľuďom sediacim vzadu sa podarilo rozbiť okno a pred plameňmi ujsť.

(tasr)